Qso Banat Timisoara

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
ACASA

YP10KQT - 10 ani de existenta

E-mail Print PDF
Anul acesta Asociatia QSO BANAT TIMISOARA va implini 10 ani de la infiintare.Pentru a sarbatorii acest eveniment am cerut si am primit indicativul special YP10KQT, indicativ care va fi activ pe intreaga perioada a anului 2013 (1 ian - 31 dec).
Cu aceasta ocazie vom lansa o diploma aniversara ce poate fi obtinuta in urmatoarele conditii:
Categoria GOLD - 10 QSO-uri cu diferiti membrii ai asociatiei noastre
Categoria SILVER – 7 QSO-uri cu diferiti membrii ai asociatiei noastre
Categoria BRONZE - 5 QSO-uri cu diferiti membrii ai asociatiei noastre
Indicativul special YP10KQT este obligatoriu pentru toate categoriile!
QSO-urile pot fi in orice banda US/UUS/WARC in all mode, cu exceptia legaturilor via REPETOR sau ECHOLINK.
Cererea (in format electronic) insotita de extras din log va fi transmisa pe email la adresa club(at)yo2kqt.ro
Cererea scrisa, impreuna cu QSL-uri de confirmare, pot fi de asemeni trimise via YO2KQT pe adresa :
Radioclubul QSO Banat Timisoara - YP10KQT
P.O Box 1-100
300790 Timisoara
Romania
Diploma in format electronic va fi gratuita si va fi trimisa via e-mail, celor care o vor solicita.
Diploma tiparita va costa 5LEI pentru YO . Taxele postale sunt incluse.
Trebuie specificata in cerere, adresa la care se doreste trimiterea diplomei tiparite.

Lista membrilor Asociatiei QSO BANAT Timisoara:
Radioclub QSO BANAT TIMISOARA YO2KQT Radioclub QSO BANAT - Young`s YO2KAC Radioclub QSO BANAT - Contest Call YR2Y Radioclub QSO BANAT – WFF Program YP0WFF
Epy YO2LLZ Sasha YO2MKL Ionica YO2MFZ Bogdan YO2MKE
Marian YO2MBU Adi YO2LIW / YQ0ANT Dorin YO2MCK / YP2W Ady YO2NAA / YP2U
Pablo YO2MFC Calin YO2MSP Sergiu YO2LRK Vlad YO2LZP
Robi ON2MNF/YO2MNF Florin YO2LGS Petrica YO2MJI Marius YO2LOJ
Silviu YO2MRS Marius YO2MMC Petre YO2BWR Alin YO2MIZ
Gigi  YO2MTG Dia YO2MTD Dan YO2LLQ Cornel YO2MLC
Aurel YO2BS Puiu YO2ALS Bogdan YO2MKD Milan YO2QN
Zoli YO2BP Oscar YO2BF Luci YO2LOZ Vali YO2LZJ
Ciprian YO2LOR Ovidiu YO2MLL Dragan YO2LPI Gunter YO2MNS
Cristi YO2LCP Dan YO2LJB Eduard YO2LSP Mihai YO2MLI
Horia YO2MNE Tibi YO2LQM
Va invitam  si speram  sa ne auzim in banda de cat mai multe ori.
73 de YO2KQT
Last Updated on Monday, 08 April 2013 22:30  

PE SCURT

Urmatoarea expediere de QSL-uri va avea loc in luna OCTOMBRIE 2016. Colectarea QSL-urilor se face in zilele de club , pana la sfarsitul lunii Septembrie, cat si la SIMPO YO2 pentru expeditia din toamna (octombrie 2016 ). ATENTIE: Descarcati noua versiune de tabel pentru sortarea QSL-urilor.

YO2 - QSL Bureau este destinat doar pentru expedierea QSL-urilor radioamatorilor YO. QSL-urile trebuiesc predate la sediul clubului sau expediate prin colet postal conform instructiunilor prezentate mai jos.

Expedierea QSL-urilor prin Biroul de QSL-uri YO2 se face in principiu de 2 ori pe an, la intervale de 6 luni, o data primavara si odata toamna. Perioada in care se face colectarea cat si termenul pana la care se va face expedierea QSL-urilor via Birou se va anunta in cadrul acestei pagini de web.

 Instructiuni privind prezentarea QSL-urilor pentru expeditie via Birou - actualizat 7-Mar-2014

 

Va rugam sa respectati intocmai instructiunile de mai jos. In caz contrar, aveti 2 variante:

a. veti plati un tarif majorat cu 100%

b. la prezentare veti fi rugati sa refaceti pachetul de QSL-uri si tabelul centralizator.

Descarcare tabel

  •  Se completeaza QSL-urile. Datele se scriu cat mai citet, indicativele cu majuscule.

ATENTIE: multe entitati nu au birou de QSL. De asemenea multe statii din entitati mici au QSL manager in Europa sau USA. Entitatile din tabel care sunt scrise pe fond galben nu au birou de QSL sau biroul nu prea merge. Entitatile scrise cu rosu au birou dar de multe ori folosesc QSL manager. Pentru aceste 2 categorii de entitati se recomanda a se verifica daca exista QSL manager (pe www.qrz.com de exemplu).

Expeditiile sau indicativele speciale aproape sigur au QSL manager.

La statiile care pe qrz.com scrie la QSL “only directnu are rost sa le trimteti via buro, caci nu vor raspunde.

  •  QSL-urile de expediat vor fi grupate pe entitati. Lista entitatilor este in tabel.  Descarcare tabel
  • Atentie: un QSL trimis VIA indicativ se va pune in grupul entitatii indicativului de la VIA, nu in grupul entitatii lucrate. (Ex: VP6DX via DL2RMS se pune in grupul DL)

 

  • Se completeaza tabelul excel cu numarul de QSL-uri la entitatile respective. La entitatile pentru care nu aveti QSL-uri nu se pune nimic (nu puneti 0). Tabelul completat  se aduce pe suport electronic (USB drive, CD, etc) la prezentarea QSL-urilor.

 

  • Se fac niste fasii de hartie pe care se scrie prefixul entitatii si numarul de QSL-uri din grupul respectiv (la un capat al fasiei, sa fie vizibil dupa stivuire Ex: UA 12 buc). Aceste fasii urmeaza a fi asezate intre grupurile de QSL-uri din teancul final.

 

  • Se stivuiesc grupurile de QSL-uri facute la pct.2. Se incepe de la ultima entitate din tabel, conform tabelului, in ordine din tabel. Deasupra fiecarui grup se pune fasia aferenta de la pct.4. I final trebuie sa rezulte o stiva de QSL-uri grupate pe entitati, in ordinea alfanumerica (din tabel) a prefixelor, primele entitati din tabel fiind in partea de sus a stivei.

 

  • Se leaga cu sfoara stiva de QSL-uri pentru a se pastra intacta pana la prezentare, si se cantareste. Greutatea se trece pe o hartie si se prinde de stiva.

 

Tariful actual de expediere este de 20 lei /100gr, se pastreaza atat timp cat taxele de expediere ale Postei Romane nu se modifica.

De la 1 Martie 2016 preturile s-au modificat astfel ca , categoria de IMPRIMATE NEPRIORITARE nu mai EXISTA. Toate expedierile se fac in conditii de corespondenta normala, fara nici o facilitate sau reducere pt radioamatori !!

Unele tari au Birouri QSL pe districte de ex: SUA . Pentru acestea este necesara sortarea QSL-urilor pe districte (cifra) – vezi tabel.

Prefixele din Marea Britanie si Irlanda de Nord desi sunt entitati separate, merg toate impreuna astfel : G, GD, GI, GJ, GM, GU, GW   la RSGB, sub genericul G .

La fel pentru EA, EA6, EA8, EA9 si pentru UA, UA9 (Rusia) mai putin UA2 care are birou separat.